• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

  • LOGIN

تناقضی بنام سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان 

مقدمه

تاریخچه نهادهای مداخله­ گر در بازار به پیش از انقلاب بازمی­ گردد. اولین­بار نهادی با عنوان «مرکز بررسی قیمت ها» در سال 1354 به منظور تعیین، تعدیل و تثبیت قیمت تولیدات داخلی کشور و کالاهای وارداتی و خدمات و انجام بررسی­ ها و تهیه طرح‌های لازم در جهت متعادل ساختن و پیشگیری از افزایش نامتناسب قیمت ­ها تشکیل شد.

به دنبال آن در تیرماه همان سال به منظور تهیه فهرست کالاهایی که مصرف کنندگان یا تولیدکنندگان آن می‌بایست مورد حمایت قرار گیرند صندوق حمایت مصرف کنندگان تشکیل شد و در نهایت در سال 1358 از ادغام مرکز بررسی قیمت ها و صندوق حمایت مصرف کنندگان، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تشکیل و اساسنامه آن به تصویب شورای انقلاب رسید.
در ماده 6 اساسنامه آن سازمان آمده است:
اهداف سازمان در چهارچوب وظايف و اختيارات خود، حمايت از توليدات داخلي و افزايش آن و حمايت از مصرف كنندگان در برخورد با نوسانات غير معمول و همكاري سازمان هاي ذيربط در تشويق امر صادرات و بازاريابي از طريق تعين و تبديل و تثبيت و كنترل قيمت توليدات وخدمات و كالاهاي وارداتي داخلي و انجام تحقيقات و بررسي لازم و ارائه طرح هاي ضروري در جهت متعادل ساختن وارداتي و توليدي است.
دخالت ها در بازار ممکن است در شرایط غیرعادی نظیر جنگ و یا قحطی های گسترده توجیه پذیر باشد، اما قطعاً در وضعیت باثبات فعلی، همچون مانعی بر سر راه رشد و توسعه بنگاه های تولیدی و کاهش رفاه عموم مردم عمل می نماید. در برخی از کشورهای جهان نیز سازمان هایی برای حمایت از مصرف کنندگان وجود دارد. در دستورالعمل‌های اتحادیه اروپا، مصرف‌ کننده شخصی حقیقی است که به منظور مقاصدی، خارج از داد و ستد عمل می‌نماید. در کشور مالزی، حقوق مصرف‌ کننده به معنی ایجاد توانمندی در مصرف‌کننده برای ساماندهی و احقاق حقوق خود در مقابل تولیدکننده و ارائه دهنده خدمات است. در قانون حمایت از حقوق مصرف‌ کنندگان ایران مصوب 1388 (بند یک ماده یک) نیز مصرف‌ کننده چنین تعریف شده است: «هر شخص حقیقی یا حقوقی که کالا یا خدماتی را خریداری می‌کند، مصرف کننده نامیده می‌شود».

۱۳۹۷-۰۷-۲۸

۰ responses on "تناقضی بنام سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان "

Leave a Message

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

  • دفتر مرکزی: شیراز، خیابان هفت تیر کوچه 8
  • تلفن: 32357009 - 071 (20خط)
  • دفتر تهران: بلوار مرزداران، خیابان البرز، البرز 6، پلاک 177
  • ایمیل: info@irafa.com
top
تمامی حقوق برای گروه صنعت و مدیریت ایرافا محفوظ است!
X